EL kvantarvutite projekti OpenSuperQ pikendatakse: nüüd hõlmab see Tartu Ülikooli

OpenSuperQPlus ühendab 28 Euroopa teaduspartnerit 10 riigist, kelle eesmärk on arendada välja 1000 kvantbitine kvantarvuti

Käivitub projekt OpenSuperQPlus,  mis on osa Euroopa kvanttehnoloogia juhtprojektist. See jätkab ja täiustab projekti OpenSuperQ ning koondab suurema osa meeskonnast uute partneritega – sealhulgas Hollandi, Prantsusmaa, Soome, Saksamaa, Ungari ja Rootsi riiklike algatuste peamiste partneritega,  kvantarvutuse idufirmade ja paljude teiste valdkonna võtmeisikutega.  Forschungszentrum Jülichi koordineeritavas suuremahulises jätkuprojektis osaleb kokku 28 partnerit 10 riigist.

Projekti meeskond on moodustanud raampartnerluse ja esitanud ambitsioonika seitsmeaastase tegevuskava, mis viib 1000 kvantbitise kvantarvutussüsteemini. Konsortsium käivitab nüüd esimese etapi OpenSuperQPlus 100, mille eesmärgiks on ühelt poolt riist- ja tarkvara hindamiseks vajaminevate meetodite arendamine, teisalt aga kasutajale suunatud 100 kvantibise süsteemi loomine esimeste kvantrakenduste jaoks järgmise 3,5 aasta jooksul. Teise etapi fookuses on 1000 kvanbitise süsteemi jaoks vajalikud kriitilised komponendid ja tehnoloogilised otsused.

OpenSuperQPlus (Open Superconducting Quantum Computers) on rahastatud Euroopa Liidu poolt 20 miljoni euroga spetsiaalsest kvanttoetusest programmi “Euroopa horisont” raames. Projekti eelarve aitab kaasa kohalike ja riiklike algatuste sünergiale. “Me koondame Euroopa spetsialistid sellise kvantarvuti komponentide loomise jaoks ühtsesse raamistikku – nii avalikus kui erasektoris. Kvantarvutite vigade vähendamise ja skaleerimise tehnoloogiline väljakutse vajab Euroopa silmapaistva kvantökosüsteemi kõiki osapooli,” ütleb Forschungszentrum Jülichi koordinaator Frank Wilhelm-Mauch.

Sarnaselt eelmisele projektile OpenSuperQ, on OpenSuperQPlus raames jätkamine suunatud mitmekülgse Euroopas valmistatud kvantarvuti loomisele. Konsortsium näeb selle kasutust eelkõige keemiatööstuse ja materjaliteaduse kvantsimulatsioonides või ka optimeerimisprobleemide lahendamisel ja masinõppes.

Lisateabe saamiseks külastage palun

OpenSuperQPlus partnerid

Saksamaa:

• Forschungszentrum Jülich GmbH
  • Bayerische Akademie der Wissenschaften (Walther-Meissneri instituut, Leibnizi superarvutite keskus)
  • Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e. V.
  • Karlsruher Institut für Technologie
  • Qruise GmbH
  • Rohde & Schwarz GmbH & Co. KG
  • supracon AG
  • Zürichi instrumendid Saksamaa
  • EURICE – European Research and Project Office GmbH

Soome:

• Aalto ülikool
  • BlueFors Cryogenics Oy
  • CSC – IT Center for Science Ltd.
  • IQM Finland Oy

Rootsi:

• Chalmers Tekniska Högskola AB

Kvanttehnoloogia juhtprojekt

Kvanttehnoloogia juhtprojekt (Quantum Flagship) käivitati 2018. aastal Euroopa Liidu ühe suurima ja ambitsioonikama teadusalgatusena. 1 miljardi euro suuruse eelarve ja 10-aastase kestusega juhtprojekt toob enneolematu ulatusega ühiseks koostööks kokku teadusasutused, akadeemilised ringkonnad, tööstuse, ettevõtted ja poliitikakujundajad. Juhtprojekti peamine eesmärk on tugevdada ja laiendada Euroopa teadusalast juhtpositsiooni ja tipptaset selles uurimisvaldkonnas ning viia kvantfüüsika teadusuuringud laborist turule kaubanduslike rakenduste ja murranguliste tehnoloogiate abil. Kuna sellesse algatusse on kogu kestuse jooksul kaasatud üle 5000 teadlase akadeemilistest ringkondadest ja tööstusest, on selle eesmärk luua järgmine põlvkond murrangulisi tehnoloogiaid, mis mõjutavad Euroopa ühiskonda, tuues piirkonna ülemaailmseks teadmistepõhiseks tööstuseks ja tehnoloogiliseks liidriks antud valdkonnas.

Projekti koordinaator:
Forschungszentrum Jülich GmbH